Vendor lock-in neboli proprietární uzamčení je jev, kdy je zadavatel zásadně ovlivněn („svázán“ či „uzamčen“) při rozvoji stávajícího řešení nebo pořízení nového řešení, a to na základě svého dřívějšího rozhodnutí. Jedná se o vytvoření závislosti zadavatele na dodavateli. Podobná závislost by měla být vždy stejně výhodná pro obě strany. Vendor lock-in je poslední dobou oblíbené téma ze stran přímo i nepřímo zúčastněných v celém procesu IT zakázek. Právě Open Source může být řešením vendor lock-inu, ačkoliv skutečnost není jen černá, stejně jako nic není jen úplně růžové. Pojďme se podívat hlouběji na fakta.
Platným faktem zůstává, že Open Source je skutečně optimální cestou, není ovšem jedinou cestou. Co je podstatné, jeho využití v praxi je opravdu výhodné, ale kromě A je třeba sdělit i B. Vše má více pohledů a prezentace pouze jednoho není úplně upřímná vůči klientům nejen v rámci IT businessu.
Open-source software nebo open software, zkratka OSS je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Samotná otevřenost kódu zde znamená technickou dostupnost kódu a legální dostupnost licence software. Nejen knihovny, ale licence je velmi důležitá, protože specifikuje, jaká práva k otevřenému kódu uživatel získá a jak s ním může nakládat. Některé licence (jako GNU) dovolují uživatelům zdrojový kód upravovat a distribuovat (na rozdíl od proprietárního software).
Primárně je vendor lock-in zaměřen na státní správu, která v řadě případů poptává a potřebuje nejen rozsálá řešení, ale současně také vysokou míru dostupnosti a optimálně také integrace, která je dnes naprostým standardem realizace velkých a středních řešení a postupně se dostává i do menších projektů.
Díky oprávněnému zájmu státní správy, ministerstev, úřadů, ale i bank, pojišťoven a dalších velkých soukromých firem o nasazení řešení s využitím open source včetně všech jeho výhod, vzniká automaticky potřeba a preference OSS řešení na Enterprise úrovni. Open source řešení úrovně Enterprise jsou pak řešeními za využití OSS se stovkami tisíců uživatelů a výše v počtu globálních uživatelů. Současně je komplexní Enterprise OSS řešení nezbytně realizováno jinou velkou nadnárodní firmou v podobě vendora a současně s dopomocí dalšího nejčastěji lokálního dodavatele.
Open source je z pohledu vytvoření, produkčního nasazení a provozu včetně supportu většinou jasná a ohraničená komponenta, ale neřeší všechno. Vendor podporuje komunitu a znalosti, opravuje chyby, navrhuje rozvoj a nové funkce. Komunita „na oplátku“ realizuje masivní testování a zpětnou vazbu. Například při nasazení řešení v režimu vysoké dostupnosti s využitím RAC (Real Application Clusters) je třeba kvalitní garantovaná podpora.
Vše má své klady i zápory. OSS není ideální cestou např. na škálování nebo clusterování. V ČR je jen velmi málo firem, které jsou skutečně zkušené a výborné na vysoce výkonné, stabilní nebo vysoce robustní aplikace. Jde o velmi nadstandardní know-how nezbytné i pro účely Open Source Enterprise řešení.